Hogy kell fát vágni? – 6 Lépésben
Favágáskor elengedhetetlen, hogy megfelelő technikákat alkalmazzunk. Erre nem csak azért van szükség, hogy megfelelő legyen a biztoságunk (bár ez az elsődleges szempont) de azért, hogy a fakitermelés minél hatékonyabb legyen
- Tervezés
Ha láncfűrészes favágást tervezünk az előkészítés döntő fontosságú. Hogyha előre tervezzük a fa kidöntését, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre, nem csak a te és munkatársaid biztonságát óvod meg, hanem a döntés után könnyebb lesz a fával az utómunkálatokat is elvégezni. Nézzük meg, hogy van-e nagyobb akadály. – ilyen lehet az elektromos vezeték, út, épület. Ha tudsz róla, hogy út halad át az erdőn amit esetleg napi rendszerességgel használhatnak, helyezz ki figyelmeztető jelzéseket.
- Nézd meg, merre fog dőlni.
Milyenek az ágak, merrefelé hajlanak? Merre fúj a szél? Ha nem vagy benne biztos inkább lépj hátrébb és függőónnal ellenőrizd (részletes leírás lejjebb). Tedd tisztává a terepet a fa dőlési irányában, valamint a mögött 45 fokban, hogyha valami balul sülne el legyen menekülési útvonal.
- Gallyazás
Ezek után ellenőrizd, hogy van-e elegendő üzemanyag a tartályban. Most jött el az ideje megszabadítani a fát azoktól az ágaktól, amelyek útban lehetnek döntővágáskor. Ennek a legbiztonságosabb módja a lánchúzásos (a vezetőlap alsó oldala) és felülről lefelé haladva.
- Vágási technika
Amikor vállmagasságig letisztítottuk a fát, itt az ideje előkészíteni a döntővágást. Ekkor két döntő fontosságú dologra kell odafigyelnünk.
A törési léc egyelentesen vastag és megfelelő méretű legyen. A favágó ék pedig legyen beillesztve, mielőtt a fa becsípné a vezetőlemezt. A vágási technika választása függ a fa méretétől, a dőléstől, a láncfűrész/vezetőlemez méretétől. Az alábbi cikkben összegyűjtöttem neked, hogy a milyen esetben milyen technikát kell alkalmazni. Ez alapján könnyen eldöntheted, hogy melyik módszer a legmegfelelőbb. Ezekhez a technikákhoz jó fűrészgép is szükséges, én ezeket ajánlom, hogy gond nélküli legyen a munka:
- Az utolsó ellenőrzés
Ha azt veszed észre, hogy a fa anyaga elszíneződött, puha vagy a fa alsó része duzzadt, beteg akkor nagy odafigyelve kell eljárni. Ez mind annak a jele, hogy megindult a fa korhadása és ez a farostok meggyengülését okozza. Ha ilyen fordul elő, a fát a természetes dőlésirányában kell ledönteni és érdemes csörlőt használni.
- Válaszd ki a szerszámot a fa ledöntéséhez
A fa mérete meghatározza, hogy milyen szerszámot kell használni. A legkisebb fák esetén lehetséges, hogy nem kell semmilyen szerszám. Kézi erő, esetleg egy hosszú rúd elegendő lehet. A döntőék nagyobb erőt tud kifejteni mint a különböző törőrudak. Extrém esetben használhat kötelet és csörlőt ezek a fa ledöntésének legbiztonságosabb eszközei. A különféle szerszámokról lejjebb esik szó.
DŐŐŐŐŐL A FAAAAA!
Gratulálunk! Biztonságosan és szakszerűen kivágtál egy fát!
Hogy ellenőrizzük egy fa dőlését függőónnal?
- Célozd meg a fatörzs tetejét
- Mérd meg a távolságot a függőón mérési pontja és a fatörzs középpontja között
Erdészeti szerszámok:
- Törőrúd: kisebb fákhoz ideális, amikor ritkítást végzünk. Helyezzük be szerszámot, amikor a döntővágás már majdnem kész, majd teljes súlyoddal nehezedj rá az emelőkarra. A törőrúd álltalában teleszkópos és a favágó egyszerűen az övén viselheti.
- A törőrúd viszonylag kis méretű fák esetében használható. A maximális emelőerő eléréséhez helyezze be a szerszámot – amikor a döntővágás már majdnem kész – a döntővágás közepébe, leghátul. Emelje fel a lábával, a hátát közben tartsa egyenesen.
- A merevítőrudat, másnéven ütőrudat ugyanúgy kell használni, mint a törőrudat, de ütőeszköznek is alkalmazható. Főleg közepes és nagy fákhoz való. Amikor a döntővágás már majdnem kész, akkor kell betenni, majd egy fejszével fokozatosan be kell ütni. Csak műanyagból vagy alumíniumból készült ékeket használj, így nem kockáztatod a lánc sérülését.
- Ahol a csúcs erőre van szükség ott csörlőt kell használni a legjobb hatás eléréséhez a kötelet a lehető legmagasabban kell elhelyezni.
Amennyiben szeretnél többet tudni egyes készülékeink sajátosságairól, vedd fel velünk a kapcsolatot!